64Kişi Sohbet Ediyor

Ayak Üstü Sohbetlerde Yapılan Hatalar

           İnsan, sosyal bir varlıktır. Sokakta yürürken, alışveriş yaparken, gezerken, iş yerindeyken çevresi ile iletişim halindedir. İletişimi beden dili veya sözlü bir şekilde kurarız. Tanıdığımız yüzlerle ise kısa da olsa sohbet gerçekleştiririz. Bu sohbetler de yaptığımız yanlışlar nelerdir? Sokakta konuştuğumuz insanları canlandırarak yaptığımız yanlışları öğrenip doğrusunu nasıl yapmamız gerekir bunun hakkında bilgi vereceğiz. 

1.Sokakta Sözlü İletişim 

İnsanlar bu iletişimi kurarken hata yaptığı noktalar vardır. 

-Karşınızdaki kişiyle bulunduğunuz mesafe ne kadar? Çok uzun mesafeler yaratmanız bağırarak konuşmanıza neden olur. (Bu şekilde çevreyi de rahatsız edecek bir gürültü oluşabilir).Yaptığınız sohbette sağlıklı bir iletişim kurmak için aranızda bir veya  bir buçuk metre olmasına özen gösterin. Bu mesafeden karşınızdaki insanın rahatsız olmaması gerekir 
-Ses tonunuzu düzgün bir şekilde ayarlamalısınız. Ses tonunuzun yüksek olması ya da duyulmayacak bir şekilde kısık tonla konuşmanız iyi bir iletişim kurmanızı engelleyecektir. 
-Sözlü iletişimde konuşmayı kısa kesmeniz gerekiyorsa uzatmamak için gereksiz cümlelerden kaçınmalı aynı sözcükleri tekrar telaffuz etmemeye özen göstermelisiniz. 
-Karşınızdaki kişinin değer yargılarını incitecek sözcükler kurmanız aranızda iletişim kopukluğuna neden olabilir. Kelimelerinizi seçerek kullanmaya özen göstermelisiniz. 
-Karşınızda olan insana söz hakkı tanıyın. Sadece siz konuşmayın. 
 
 2.Sokakta Beden Dili İle İletişim  
 
            İletişim sadece kelimelerle yapılmaz. Sözcüklerinizi beden dili ile destekleyebilir ya da beden diliniz ile cümleleriniz farklı anlamlar kazanabilir. Yapılan araştırmalarda uzmanlar beden dilinin iletişimde %55 daha etkili olduğunu söylemektedir. Duruşunuz, ellerinizi ayarlama şekliniz, mimikleriniz iletişim kurarken yaptığınız hareketler karşınızdaki kişiye bir mesaj olmaktadır. 

-Sırtınızı dik tutmaya çalışın. Dik bir duruş karşı tarafa güven hissiyatı oluşturacaktır. 
-Göz teması kurmaya özen gösterin. Ama bunun ölçüsüne de dikkat etmelisiniz. Uzun süreli göz teması yanlış anlaşılabilir. 
-Ellerinizin cebinizde olmamasına dikkat etmelisiniz. Karşı tarafa "ben senden daha üstünüm" diye bir mesaj verebilirsiniz. 
-Dikkat dağıtıcı başka bir şeyle ilgilenmeniz iletişimin sağlığını kötü etkiler. 
-İletişim esnasında kulaklık kullanıyorsanız çıkarmalısınız. 
-Karşınızdaki kişiye sık sık yapılan el ile yapılan temaslar yanlıştır. 
-Karşınızdaki kişi ile vedalaşırken kolundan değil eşit ölçüde ayarlamak kaydı ile elinden sıkışarak ayrılmak doğru olacaktır. 
-İletişim kurarken uygun yerlerde gülümsemenizi eksik etmeyin. 
-Karşınızdaki kişi sizinle iletişime geçtiğinde ona doğru hafif eğilin ve dinlediğinizi belli edin. Sağlıklı bir iletişim iyi bir dinlemeden geçmektedir. 
-Yüzünüzü ve bedeninizi konuştuğunuz insana doğru yöneltin. 
-Tek elinizin cebinizde olduğu duruş şekli sizi umursamaz ya da alaycı bir tutumda olduğunuzu göstermektedir. Bu hareketten kaçınmanız gerekmektedir. 
-Dinlediğinizi ve anladığınızı belli etmek için başınızı hafifçe aşağı yukarı hareket ettirin. 
-Konuşurken ellerinizi olayın akışına göre uygun bir şekilde kullanın. Çok aşırı hareketlerden sakının ve kollarınızı kavuşturmayın. 
-Bacaklarınızı çok fazla birleştirmeyin. Ya da bacak aralığını çok açmamaya dikkat edin. Ayak şeklimiz karşı tarafa doğru olmalıdır. 
-Özellikle kadınlar iletişim kurarken üst tarafta bulunan saçlarına sürekli dokunup ilgilenmemelidir. Bu tavır karşı tarafa olumsuz mesaj taşımaktadır.

Yazar : 1
05 Tem Per 04:38
708 Görüntüleme

Etiketler:


Gönder

Popüler Yorumlar

seslichat
seslisohbet
seslisiteler